Warning: A non-numeric value encountered in /home/anew/ftp/wwwsebastian/wp-content/themes/divi/functions.php on line 5480

Jednym z tematów poruszanych na Forum Ekonomicznym w Karpaczu były zagadnienia dotyczące propozycji dla rolnictwa zawartych w Polskim Ładzie.

Wsparcia dla małych i średnich gospodarstw

– Polski Ład zakłada m.in. zwiększenie wsparcia dla małych gospodarstw, produkujących żywność dobrej jakości i zapewniających krótkie łańcuchy dostaw, zgodne z najnowszymi wytycznymi Komisji Europejskiej – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas panelu poświęconego rolnictwu.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że do tej pory w Unii Europejskiej dominowało przekonanie o maksymalizacji zysku i wspieraniu dużych, towarowych gospodarstw.

– Okazuje się, że teraz, po covidzie Komisja Europejska zwróciła uwagę, że to właśnie te małe, niedoszacowane, niedostrzegane często gospodarstwa domowe mogą w dużym stopniu zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił minister Puda.

Minister przypomniał jednocześnie, że program Prawa i Sprawiedliwości od początku zakłada wsparcie dla małych i średnich gospodarstw, których w Polsce jest najwięcej.

– Sami rolnicy mówią, że potrzebują środków finansowych, aby jeszcze bardziej wspierać produkcję w tych małych i średnich gospodarstwach, a te duże mogą spać spokojnie, nic się nie dzieje – zauważył szef resortu rolnictwa.

Spotkania z rolnikami

Minister Grzegorz Puda zwrócił uwagę, że podczas spotkań z rolnikami, odbywanych często wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim, rolnicy podnosili kwestie dotyczące wsparcia dla małych i średnich gospodarstw rolnych, dla gospodarstw rodzinnych.

– Chcemy wspierać te gospodarstwa, które przez wiele lat rządów naszych poprzedników były chyba trochę gorzej traktowane – stwierdził minister.

Jakość żywności i skracanie łańcuchów dostaw

Mówiąc o wspieraniu rodzinnych gospodarstw rolnych minister Puda podkreślił również jakość produkowanych przez nie żywności.

– Małe gospodarstwa mają mniejsze moce, za to produkują najczęściej żywność o dobrej lub bardzo dobrej jakości, o najwyższej świeżości, i to właśnie dzięki takim gospodarstwom można skracać łańcuchy dostaw, co jest zgodne z nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej – stwierdził minister Grzegorz Puda.

Jutro, w kolejnym dniu Forum Ekonomicznego minister Grzegorz Puda weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym prezentacji Zielonego Ładu dla Europy Środkowej.

Źródło:MRiRW