Warning: A non-numeric value encountered in /home/anew/ftp/wwwsebastian/wp-content/themes/divi/functions.php on line 5480

W przeciągu ostatnich kilku lat widoczny jest ogólny wzrost trendu nowoczesnego, ekologicznego budownictwa, które ma na celu w sposób jak najbardziej optymalny uniezależnić się energetycznie. Obok boomu fotowoltaicznego, w tym trendzie znaczącą rolę odgrywają także pompy ciepła.

Unijne przepisy dotyczące niskoemisyjności budynków stawiają przed mieszkańcami gospodarstw domowych i właścicielami firm wymagania stosowania konkretnych rozwiązań technologicznych, które bazują na OZE. Wśród nich obok paneli PV, są m.in. pompy ciepła. Pompy ciepła nie są rozwiązaniem zupełnie nowym, choć w ostatnich latach zdecydowanie zmieniła się technologia w tym zakresie.
W Polsce ich sprzedaż na masową skalę rozpoczęła się w 2018 roku, co łatwo zestawić ze wzrostem zainteresowania fotowoltaiką. W 2019 odnotowano sprzedaż blisko 45 tys. takich rozwiązań, co obrazuje wzrost segmentu blisko 35% rok do roku. W 2020 sprzedaż osiągnęła już wartość blisko 60 tys. sztuk. Szacuje się, że w 2030 roku 40% gospodarstw domowych będzie wykorzystywało pompy ciepła do ogrzewania. Ten fakt nie dziwi, pompa ciepła to najtańsze źródło ogrzewania, które pozwala zredukować koszty nawet o 80%.

Pompy ciepła do ogrzewania domu lub firmy wykorzystują energię odnawialną skumulowaną
w powietrzu. Jest to czysta energia, całkowicie ekologiczna i niczym nieograniczona. Jest to efektywny energetycznie system, który pochłania ciepło z otaczającego powietrza zewnętrznego na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, nie emitując przy tym gazów cieplarnianych. Co warto zaznaczyć – pompy ciepła polecane są zarówno do nowych, jak
i modernizowanych budynków. Mogą stanowić jedyne źródło ciepła lub współpracować z istniejącym urządzeniem grzewczym, zmniejszając zużycie tradycyjnych paliw i obniżając tym samym koszty ogrzewania budynku. Jak tłumaczy Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE – „Pompa ciepła to aktualnie najbardziej efektywne rozwiązanie zapewniające komfort cieplny. Wykorzystując relatywnie nieduży zasób energii elektrycznej zapewnia ogrzewania lub chłodzenie (w zależności od pory roku) całego domu lub biura. Szacuje się, że z jednej kWh pobranej energii, pompa ciepła oddaje ponad cztery kWh ciepła. Jeżeli połączymy ten system z fotowoltaiką, to wspomniana jedna kWh prądu jest darmowa, a więc całe ogrzewanie w praktyce nie pociąga za sobą kosztów zmiennych. Pozostają oczywiście koszty stałe wynikające z podłączenia domu lub firmy do sieci dystrybucji energii elektrycznej, ale będą one występowały niezależnie od tego czy ogrzewamy się za pomocą efektywnych energetycznie pomp ciepła, czy innych systemów.” Poza wyżej wymienionym pozostają więc jedynie koszty corocznych przeglądów systemu ogrzewania, ale są one niższe od przeciętnego miesięcznego rachunku za typowe ogrzewanie.

Dostarczenie pełnego ekosystemu energetycznego dla domu i biznesu to cel Alians OZE. „Jesteśmy wiodącym dostawcą instalacji fotowoltaicznych. Oczekiwania klientów sięgają jednak dalej, oczekują oni bowiem wsparcia w zapewnieniu ekonomicznego i ekologicznego systemu ogrzewania, stąd nasza decyzja o wdrożeniu pomp ciepła.” – dodaje Jakub Jadziewicz. Pompa ciepła nawet bez instalacji PV to nadal bardziej wydajne energetycznie rozwiązanie i z pewnością tańsze od większości systemów grzewczych. „Niemniej maksymalną korzyść uzyskujemy dopiero po podłączeniu pompy pod instalację PV. Wtedy uniezależniamy się od rachunków za energię elektryczną od lokalnego sprzedawcy energii.” – kontynuuje ekspert.

W kwestii inwestycji w pompę ciepła z poziomu gospodarstwa domowego, czy biznesu nie ma
w zakresie efektywności różnic, poza tym, że generalnie koszty korzystania z energii elektrycznej (także na cele grzewcze) w przypadku firm jest wyższa, niż w przypadku gospodarstw domowych. Różnica natomiast dotyczy źródeł finansowania i programów wsparcia efektywności energetycznej.
W większości przypadków udaje się podłączyć pompę ciepła do istniejącego systemu ogrzewania. Jeżeli jednak jest on bardzo przestarzały może okazać się, że wymagana jest także modernizacja pozostałej części systemu np. wymiana grzejników. W takim przypadku cała inwestycja jest procesem nieco dłuższym, wymagającym nawet tygodniowych prac. W większości przypadków dwa-trzy dni wystarczają na pełną realizację. Potem pozostaje już tylko korzystanie i satysfakcja z takiego rozwiązana. Szacuje się, że w przypadku połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną koszt produkcji ciepła ograniczy się do kosztów stałych wynikających z podłączenia do sieci dystrybucji energii elektrycznej oraz kosztów corocznego przeglądu pompy ciepła i instalacji centralnego ogrzewania. „My dodatkowo premiujemy klientów, którzy skorzystają z naszych usług w zakresie instalacji fotowoltaiki. Od maja br. klienci, którzy zamontują instalacje PV, otrzymają od nas voucher
o wartości 5 tys. zł na zakup pompy ciepła. Ten program nazwaliśmy „Mój Alians”, gdyż w ramach tego działania chcemy wspierać klienta w realizacji całego ekosystemu energetycznego. Wkrótce dołączymy do niego także magazyny energii i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Dodatkowo wielkim wsparciem są programy rządowe mające na celu promocję OZE. I my w przypadku pomp ciepła pomagamy uzyskać dotację z programu „Czyste Powietrze”
.” – dodaje Jakub Jadziewicz. Program „Czyste Powietrze” umożliwia pokrycie części kosztów modernizacji systemu ogrzewania ze środków programu w formie dotacji celowej – wsparcie wynosi nawet do 18  tys. zł. Co ważne, w ramach ww. programu możliwe jest także uzyskanie dotacji do 5 tys. zł na instalacje PV. Dla klientów przeprowadzających modernizację systemu ogrzewania przewidziana jest także premia termomodernizacyjna. Polega ona na odliczeniu kosztów inwestycji, maksymalnie 53 tys. zł, od postawy opodatkowania. Istnieje także możliwość łączenia tej premii z dotacją z programu „Czyste Powietrze”.

Źródło:Alians